آخرین اخبار : 

مینی اسکرو و انکوریج در ارتودنسی


 

مینی اسکرو و انکوریج در ارتودنسی

مینی اسکرو یک ایمپلنت دندانی کوچک و شبیه پیچ است که از آلیاژ تیتانیوم ساخته شده است. همانطور که از نامش پیداست، مینی اسکروها موقت هستند، مینی اسکروها معمولا برای چند ماه درمان در دهان قرار داده می‌شوند و بعد از درمان برداشته می‌شوند. مینی اسکروها نقش یک آنکوریج پایدار را دارند، یعنی نقاط ثابتی هستند که چیزهای دیگر (یعنی دندان) می‌توانند اطراف آن حرکت کنند.
همچنین مینی اسکروها به عنوان یک نقطه انکوریج برای نیروی کشش یا فشار عمل می‌کنند. اگر نقطه انکوریج وجود نداشته باشد، کشش یا فشار باید از خارج از دهان، از طریق هدگیر ارتودنسی ، اعمال شود. در بسیاری از موارد، وجود مینی اسکروها باعث می‌شود نیاز به هدگیر نباشد و بسیاری از بیماران از این روش استقبال می‌کنند.

چرا از مینی اسکرو در ارتودنسی استفاده می‌شود؟

1اسکوریج

حرکت دادن دندان‌ها در فک مانند حرکت دادن یک تکه چوب در ماسه است. با اعمال فشار، ماسه از جلوی چوب به طرفین می‌رود و فضای پشت چوب را پر می‌کند. در این مثال، “ماسه” مانند سلول‌های استخوانی و رباط‌های پریودنتال، که دندان را به استخوان متصل کرده‌اند، عمل می‌کند. با استفاده از وسایل ارتودنسی مانند سیم‌ها و الاستیک‌ها و اعمال فشار، کم کم بافت‌ها و رباط‌ها کنار رفته و دوباره بازسازی می‌شوند.

اما برای اینکار باید یک نقطه ثابت وجود داشته باشد که نیرو بر آن وارد شود. مثلا تصور کنید در حال تلاش برای حرکت دادن یک چوب هستید در حالیکه خودتان در آب شناورید و به جایی وصل نیستید: حرکت دادن چوب در چنین شرایطی آسان نیست. اما اگر هر دو پایتان را محکم روی ماسه بگذارید، خواهید توانست چوب را حرکت دهید.

متخصص ارتودنسی نیز، هرجا لازم باشد از دندان‌های عقب به عنوان تکیه‌گاه استفاده می‌کند، اما گاهی ممکن است برای ایجاد تکیه‌گاه به هدگیرهای سنگین نیاز باشد. در بسیاری از موارد می‌توان از مینی اسکروها به عنوان تکیه گاه استفاده کرد.

استفاده از مینی اسکروها مزایایی دارد که عبارتند از:

طول درمان ارتودنسی را کاهش می‌دهند.
نیاز به استفاده از الاستیک (نوارهای پلاستیکی کشی) را از بین می‌برند و در برخی از موارد حتی نیاز به جراحی‌های دهان را نیز از بین می‌برند.
متخصص ارتودنسی می‌تواند به وسیله مینی اسکروها موارد پیچیده را نیز درمان کند در حالی که قبلا درمان موارد پیچیده بسیار مشکل بود.
مینی اسکروهای کوچک، نقش مهمی در ارتودنسی دارند.

کاربرد مینی اسکروها

2اسکوریج

برای حرکت دادن دندان‌ها، معمولا باید دندان‌های اطراف قدرت تحمل نیروی وارده توسط بریس را داشته باشند. همیشه نمی‌توان از دندان‌های اطراف به عنوان تکیه‌گاه استفاده کرد و گاهی استفاده از دندان‌های اطراف باعث می‌شود که اشتباها دندان دیگری حرکت ‌کند. در چنین مواردی، می‌توان از یک مینی اسکرو به عنوان تکیه‌گاه برای مرتب کردن دندان‌ها و از بین بردن فواصل بین دندان‌ها استفاده کرد. استفاده از مینی اسکروها باعث می‌شود ارتودنسی در مواردی همچون: اپن ‌بایت، آندربایت، اوربایت و دندان‌های افتاده بیشتر موفقیت‌آمیز باشد. استفاده از اسکرو برای بیمارانی که شرایط زیر را دارند توصیه نمی‌شود:

  • بیماری‌های استخوانی متابولیک
  • سیستم ایمنی ضعیف
  • درمان با داروهای استروئيدی در درازمدت
  • دیابت همراه با استفاده از انسولین
  • کیفیت استخوانی نامناسب
  • سایر مشکلات پزشکی مانند شرایط عصبی، مشکلات گردش خون و بیماری‌های دهان

مطالب دیگر :

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی نامرئی

بهترین متخصص ارتودنسی

ارتودنسی لینگوال

ردیف کردن دندان

مرتب کردن دندان